Sura (arab.سورةsūrah, l.mnسورsuwar) – nazwa rozdziału Koranu.
Koran składa się ze 114 sur: 90 sur mekkańskich i 24 medyńskich (medyneńskich)[1]. Sury dzielą się na ajaty (wersy), których jest łącznie 6204-6236 (w zależności od sposobu liczenia)[1]. Innym sposobem podziału Koranu jest podział na 30 dżuz, dzielących się na dwa hizby. Ten drugi podział stosowany jest podczas recytacji Koranu[2].
Sury mają swoje nazwy (czasami kilka nazw). Często za nazwę podawany jest incipit. Prawie wszystkie sury rozpoczynają się formułą basmala (bi-ismi Allahi ar-Rahmani ar-Rahim – „w imię Boga (Allaha) miłosiernego, litościwego”). Wyjątek stanowi jedynie sura dziewiąta[1].
We współczesnych redakcjach Koranu sury ułożone są według długości – od najdłuższej do najkrótszej. Jest kilka odstępstw od tej zasady, mających prawdopodobnie korzenie historyczne. Najbardziej znaczącym wyjątkiem jest najważniejsza z nich, Al-Fatiha (Sura otwierająca). Kolejność sur nie odzwierciedla kolejności ich powstawania[3].
Słowo sura jest specyficzne dla Koranu. Nie pojawia się wcześniej i nie jest używane w innych kontekstach. Nie powinno się też zrównywać sur z biblijnymi księgami czy rozdziałami. Pod względem gatunku, surom bliżej jest do biblijnych psalmów[1].